Anasayfa arrow Sık Sorulan Sorular
Anasayfa
Sürücü Kursu | Online Dersler
Ehliyet Sınavı | Online Testler
Ehliyet Sınavı Geçmiş Sorular
Ehliyet Sınavları Pratik Bilgiler
Tavsiyeler
Sürücü Kursu | Sınav Kuralları
Ehliyet Kursu | Gerekli Evraklar
Trafik İşaretleri
Sık Sorulan Sorular
Arama
İletişim
Türkiyedeki Sürücü Kursları
DERS NOTLARI
Stajer Ehliyet
A2 Motor Ehliyeti
B Sınıfı Ehliyet
D Sınıfı Ehliyet
E Sınıfı Ehliyet
G Sınıfı Ehliyet (operatörlük)
H Sınıfı Ehliyet (özürlü)


 

 

SIK SORULAN SORULAR

1-Ehliyet Sınavında toplam kaç soru sorulur? 

Başka ehliyeti yoksa  B ,E, D için 50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur. H içinde 50 trafik, 30 ilkyardım, motordan muaftır. A2 içinde başka ehliyeti yoksa her dersten 20 soru sorulur.

2-Ehliyetim B, A2- E- D almak istiyorum hangi derslerden sorumluyum?

A2 için motordan 20 soru, E,D için motordan 40 soru yazılıya gireceksiniz.Geçerseniz A2 için motosiklet, E için otobüs, D içinde çekici (TIR) ile direksiyon sınavına gireceksiniz .

3-A2 yada F ehliyetim var B,E almak istiyorum. Hangi derslerden sınava gireceğim?

Sadece İlkyardım dersi ve sınavından muafsınız.Trafik ve Motor derslerinden sorumlusunuz.

4-Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?

Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

 5-Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?

Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir. Fark ehliyetleri B/A2-E-D ehliyetler için Motor dersinden 5 saat sorumludurlar

6- Ehliyetimi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim? 

Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz 

7- Ehliyet Sınavı süresi toplam kaç saattir? 

Toplam 2.5 saattir. 1 ders için 45 dakikadır.Her sınav 11.00 de başlar. 11'i 1 dk. geçe kursiyer sınava alınmaz.  

8- Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var? 

Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.                                  

9- Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim? 

Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz. 

10-Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor? 

Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav , direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

11- Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?

Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir. ehliyet sağlık raporu veren hastaneler İstanbul'da Sürücü Olur Raporu Veren Bazı Özel Kuruluşlar; 

 Şirinevler Polikliniği (Bahçelievler)(3 resim 50 YTL)(Kimlik fotokopisi)(Kurumumuzdan giden kursiyerlere 10 YTL İndirim sağlanmaktadır)

12- Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur? 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

13- Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim? 

Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar. 

14- Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerek ?

Kurs başlangıç tarihinden itibaren alınan sağlık raporu ,sabıka kaydı,nüfus cüzdanı örneği ikametgahın üzerinde yazan tarih itibari ile 1 yıl  süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ,sabıka kaydı,nüfus cüzdanı örneği ikametgahın yenilenmesi gerekir. Eski raporlar ve belgeler atılmadan yenileri ile Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde bulunan  Trafik Tescil Bürosuna gidilir.

15- İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?

30 Haziran 2011 tarihine kadar  başvurulabilir. Bu tarihten sonra İlkokul mezunlarının ehliyet alma hakları olmayacaktır.

16-Sınav başarı puan barajı kaçtır? 

Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir. 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.

17- Stajer ehliyet uygulaması neler getirecek?

Yeni yasa ile Kursiyerler geçici ehliyet alacaklar 2 yıl sonunda geçmişe bakılıp 60 ceza  puanı ve 4 kez kırmızı ışıkta geçmemiş, ölümlü bir trafik kazasına karışmamış ise asıl ehliyetine sahip olacak. 

18- 30 YTL Sınav Harcını yatırmak zorunda mıyım?

Kursiyer yazılı sınava girecek ise 30 YTL Ziraat Bankasına,Vakıflar Bankasına veya Halk bankasına Teknolojiler Genel Müdürlüğü hesabına yatırıp dekontu muhakkak kursa ulaştırmak zorundadır. (Bu hesap her sınavdan 40-45 gün önce açılıyor ve belli süre sonra kapanıyor. Bu Bilgiyi cep telefonunuza mesaj olarak atmaktayız)

30 YTL bankaya yatırmak için son günü kaçıran kursiyer kursa kayıt olsa dahi sınava giremiyor veya yatırsa da dekontu kursa ulaştırmaz ise yine sınava giremiyor.Dekontlar kursa gelen denetmen tarafından tek tek incelenip sınav giriş kartları denetmen tarafından imzalanmaktadır. Kurs, kursiyerin kaydını  dekont numarası ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmektedir. Bir bankadan bir bankaya EFT kabul olmuyor, kişi bizzat bankaya gidip yatırmak durumundadır veya kimliğini yatırttırmak istediği kişiye vermek zorundadır.5 hak da her kalmada bu ücret yatırılır.

19- Geçen sınava girmedim ama bankaya yatırmıştım, bu sınavda da yatırmak zorunda mıyım?

Sınava girilse de girilmese de 30 YTL her sınav için ayrı ayrı yatırılır.

20- Kursiyer sağlık raporu için ne kadar masraf yapar?

Kursiyer sağlık raporu almak zorundadır. Özel sağlık kuruluşlarından alınan belge ortalama 50 YTL dir. Devlet hastanelerinde bu rakam 2 veya 3 katına kadar çıkmaktadır.Daha avantajlı ve rahat sağlık raporu almak için kursumuzla irtibata geçebilirsiniz.

21- Kursiyer ehliyet için kurs ücreti dışında toplam ne kadar masraf yapar?

30 YTL Sınava Girmek için Banka, 50 YTL ortalama sağlık raporu,Cemiyet Evrakları ortalama 20 YTL, A2/H için 100YTL, B için 220YTL, E /D içinde 330 YTL Trafik tescil bürosuna yatırılacak masrafı vardır.

22- Geçtim her şey bitti kurs benden sertifika parası istiyor vermek zorun damıyım?

Hayır, tüm ücretleri yatırdıysanız , başka ücret ödemek zorunda değilsiniz.

23- Kursiyer geçti sertifikasını aldı ne yapacak?

Sertifikasını aldığı sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki trafik tescil bürosuna gidecek, burada bulunan vergi dairesi elemanına  harç parasını yatıracak makbuzla birlikte evrakları yetkili polise teslim edip kart parasını ödeyecektir.

24- Kayıp veya kırılan ehliyet nasıl yeniden çıkartılır?

Kırılan, kaybolan ehliyeti yeni çıkartmak için aldığınız Trafik Tescile giderek, kaybolmuşsa bir polis tutanağı ve bir resim, kırılmış ise sadece 1 resim ile 35 YTL kart ücreti ödeyerek müracaat edebilirsiniz. Eğer aynı şehirde değilseniz ikametgahınızın bulunduğu ilçe trafik tescile müracaat edebilirsiniz. 

25- B/E ehliyetim var ancak sağlık sorunu yaşadım H ehliyeti almak istiyorum ne yapmalıyım?

Ehliyeti var iken Engelli duruma düşen kişiler önce bir devlet hastanesinden "H Grubu Sürücü Olur" sağlık raporu alarak ehliyetlerini aldıkları Trafik Tescil bürolarına 1 resimle müracaat edeceklerdir.

26- Ehliyeti H olarak aldım ancak durumum düzeldi ve B/E ehliyet almak istiyorum ne yapabilirim?

H ehliyeti alırken motordan muaf olan kursiyer B/E alacaksa sadece Motor dersinden sınava girecek ve öncelikle bu durumunu Devlet Hastanesinden alacağı sağlık raporu ile belgeleyerek sürücü kursuna müracaat edecektir.Alacağı ehliyet grubu için motordan yazılı ve Direksiyon sınavına girecektir.

27- Sınava girdim ne zaman açıklanır?

Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 3 hafta sonra direksiyon sınavının olacağı haftanın başında açıklanmış olur. 

28- A2/B Ehliyetim başka ilçeden E/D yi başka ilçeden aldım ne yapmalıyım?

Sürücü kursunun bulunduğu İlçedeki Trafik Tescil Bürosuna dosya ile müracaat edilip, daha önceki ehliyeti aldığı İlçedeki Trafik Tescil bürosuna,  E-mail ile görevli kişi ehliyetin doğruluğunu varsa cezasını soracak, cevap 24 saat içinde gelecek ve ehliyet için asıl müracaat olacaktır. Ehliyet harcı cevap geldikten sonra yatırılabilinir.

29- B sertifikayı yeni aldım başka ilçeden A2/E/D alırsam ne kadar masrafım olur?

Tavsiyemiz eğer dosyayı ehliyet haline getirmediyseniz aynı ilçeden almanız. Diğer türlü başka ilçelerde yeniden tüm evraklar düzenlenecek ve ilk aldığınız sertifikayı ehliyet haline getirdikten sonra yeni alacağınız sertifikayı yeniden ehliyet haline getirmek için tekrar masraf yapmak zorunda kalacaksınız.

30- A2-B-C ehliyetim var E/D alacağım ehliyette hangi tarih yazar?

Ehliyet de en büyük ehliyetin tarihi yazar. E sınıfı büyük kabul edilir. E'nin tarihi yazar. E' si var D alıyorsa E' nin, D'si var E alacaksa yine E' nin, A2/B si var E' nin gibi..

31- Sınava yada Direksiyon sınavına girmedim/giremedim hakkım yanar mı?

Yanar, Kursiyer sınav hakkını elde ettikten sonra sınavına girmek zorundadır. Eğer giremediyse hakkı yanar. Ancak sağlık raporu ile durumunu belgelerse hakkı yanmaz. Kurs temsilci ücretini yatırmış ise kursiyerde kursa  geç bildirimde bulunmuş ise kurs ücreti talep eder. 

32- Sınava girmedim kurs benden ücret istiyor. Ne yapayım?

Kursiyerin keyfi yada zaruretten sınava girememesi kursun sorunu değildir. Kursiyerlerin sınav listeleri İlçe Milli Eğitimden gelmekte ve temsilci ücretlerinin yatırılması istenmektedir. Ancak, yazılıda dekont süresi içinde, direksiyonda da sınav sonuçları açıklandığında sağlık sorunu varsa, bu belgelenmelidir sorun olmaz.Dolayısı ile kursun haberi yoksa yada listeler çıkmışsa kurs temsilci ücretini yatırmak zorundadır.

 

 

 

 

web tasarim:e-babil